Serving over 13,000 youth and their families in Bergen, Essex, Hudson, and Passaic Counties

Staff Directory  Internet Advancement

 Internet Rechartering

What's New?

 

Ramapo Valley Recognition Dinner 2014
 
The last date for registration has passed.

Description: Ramapo Valley Recognition Dinner 2014
Start Date/Time:   End Date/Time:   Add to Calendar Add to calendar
Last Day to Register: 6/5/2014 11:55:00 PM
Contact E-mail: LDellantonia@yahoo.com
Details:

Ramapo Valley District Recognition Dinner

SOLD OUT

Knights of Columbus, 7 Courthouse Place, Oakland NJ

June 10th: Dinner starts @ 6:00pm (Catered by the Brownstone)

Tickets: $35 per person (w/ cash bar)

                       Unit Leadership Awards            

We proudly recognize the following 2014 Awards Recipients:

Venturing

Alan Yankowski, Crew 1204, Associate Advisor of the Year

Cub Scouts

  • John Hulsizer, Pack 308, Cubmaster of the Year
  • Corey Mitnick, Pack 258, Cubmaster of the Year
  • Ian Taylor, Pack 309, Cubmaster of the Year
  • Brian Henrickson, Pack 309, Assistant Cubmaster of the Year
  • Teresa Kelly, Pack 104, WEBELOS Den Leader of the Year
  • Deborah Ross, Pack 9038, WEBELOS Den Leader of the Year
  • Debra Peluso, Pack 26, Den Leader of the Year
  • Dr. Carla Germinario-Pantano, Pack 258, Tiger Den Leader of the Year
  • Albert Westpfal, Pack 192, Tiger Den Leader of the Year
  • Ray Grimes, Unit Commissioner of the Year - Pompton Lakes
  • Frank Miller, Unit Commissioner of the Year – Oakland

Boy Scouts

  • John Brain, Troop 309, Scoutmaster of the Year
  • Riley Horton, Troop 27, Scoutmaster of the Year
  • Timothy Kopko, Troop 159, Scoutmaster of the Year
  • Dan Cappello, Troop 4, Assistant Scoutmaster of the Year
  • Steve Prihoda, Troop 309, Assistant Scoutmaster of the Year
  • Lisa Dell Antonia, Troop 192, Committee Member of the Year
  • Lynn Novak, Troop 59, Committee Member of the Year
  • Wayne Wharton, Troop 309, Committee Member of the Year
  • James Cosenza, Troop 85, Unit Commissioner of the Year
  • Rusty Ware, Troop 4, Unit Commissioner of the Year
  • Robert Migliorino, Troop 104, Unit Pillar
  • Andrew Skrzynski, Troop 192, Unit Pillar
  • George Ahlmeyer, Troop 77, Unit Pillar
  • Martin Treich, Troop 49, Unit Pillar
  • Michael Cervine, Troop 21, Unit Pillar

Spark Plugs

  • Bill Paquin, Pack 54
  • Darren Lilly, Pack 77
  • Philip Williams, Pack 77
  • JoAnn Tizzano, Pack 192
  • Beth Macri, Pack 197
  • Denise Russenberger, Pack 197
  • Carla Germinario-Pantano, Pack 258
  • Paul Rambala, Pack 308
  • Annie Tubbs, Pack 309
  • Elba Calderon, Pack 1001
  • Cathy Alektiar, Troop 77
  • Jack Dawson, Troop 107
  • Albina Sportelli, Troop 192
  • Vicky Galow, Troop 258
  • Geoff Garlick, Troop 309

District Award of Merit

  • Mike Benedetto, Troop 159
  • Wayne Wharton, Troop 309
  • Jack Considine, Troop 157
  • Geoff Garlick, Troop 309

Trail to Eagle Advisors of the Year

  • Dave Butler
  • Jim Kapotes
  • Steve Rusiniak

Popcorn Machines

                     Troop 159, Pack 54, Pack 258               

 

SOLD OUT!

Activity Location: Map:  Oakland, NJ, US
To edit an existing registration click here

 
NNJC Program Partners:
      

 Created by Scouts for Scouts  Copyright © 1999-2013